lv en ru

Kāpēc cilvēki vairs nevēlas dzīvot Rīgas centrā?

Rīga bez lielas konkurences ir apdzīvotākā pilsēta Latvijā. Tā ir Latvijas meka, kur ikgadu iedzīvotāju skaits pieaug, jo cilvēki brauc šeit meklēt laimi. Tas ir arī saprotami, jo te arī ir vislielākā iespējas atrast laimi, jo tīri vienkārši šeit iespējas uzglūn no katra stūra – tikai jāspēj tās izmantot.

Atrast laimi ir viens, bet kur tad to atrasto zeltu glabāsi. Tālāk jau jādomā, kur dzīvot. Dzīvesvieta ir komplicēts process, kur jāizvērtē dažādi kritēriji un prasības. Kādam ir ļoti svarīgs attālums līdz darbam, citam primārais ir dzīvokļa izkārtojums un dizains un vēl kādam svarīgi, kādā stāvoklī ir kāpņu telpa. Proti, cik cilvēku – tik vēlmes.

Neskatoties uz to, kādas katram ir prasības un kritēriji, izvēloties savu nākamo mītnes vietu, tendence ir redzama diezgan skaidra – ar vien mazāk cilvēki izvēlas Rīgas centru, kur pirkt vai īrēt dzīvokli.

Patiesībā šāda tendence ir redzama jau pēdējos 20 gadus. Salīdzinot ar 2000. gadu Rīgas centra un tās apkaimes iedzīvotāju skaits sarucis par 33%. Ļoti loģisks jautājums ir, kādēļ tā? Kādi ir iemesli, kāpēc cilvēki pamet Rīgas centru, kur ir tik daudz izklaides iespēju un citu dažādu iespēju, kas var apmierināt cilvēka vēlmes un vajadzības?

Atbildes ir vairākas. Viena no tām ir lielās īres cenas. Salīdzinot ar centru un kādu citu Rīgas rajonu cenas var pat krasi atšķirties, ja salīdzina dzīvokļus ar vienādām platībām un līdzīgiem stāvokļiem. Protams, ka īres cenas ceļas visur, jo aug pieprasījums, kas atbilst pašai elementārākai ekonomikas formulai. Vienkārši centrā šīs cenas ir nesamērīgi augstas pret apstākļiem, kādi ir tur dzīvojot, jo atrašanās nav vienīgā vērtība, uz ko cilvēki skatās.

Kāds cits vēlas privātāku un klusāku vidi sev apkārt. Kā jau teicu, cik cilvēku – tik prasības un untumi. Dažiem cilvēkiem – it īpaši ģimenēm gribas savus bērnus audzināt mazliet klusākā, zaļākā un bērniem draudzīgākā un drošākā vidē. Rīgā, protams, ir skaisti un labiekārtoti parki un dārzi, taču tas nav tas pats, ja tev blakus ir mūsu valsts bagātība mežs, kur var izvēdināt galvu, ieklausīties tās nomierinošajā un relaksējošajā klusumā un vienkārši izbaudīt tā mieru, kur cilvēki nav viens pie otra kā reņģes mucā. Šīs ir vēlmes, kurs prasību sarakstā kāpj ar vien augstāk, jo cilvēki sāk novērtēt privātumu un dabu.

Lai gan Rīgā ir plaša un diezgan pārdomāta sabiedriskās satiksmes plūsma, taču nevar noliegt, ka automašīna ir daudz ērtāks pārvietošanās veids, kas arī pierādās ciparos, jo automašīnu skaits Rīgā turpina pieaugt. Pēdējie lēmumi par infrastruktūru kā riteņbraucēju ceļu integrēšana Rīgas centra ielās. Pats drūmākais skats ir uz Čaka ielas, kur jau tā satiksme nebija tā ātrākā un plūstošākā. Galvenās problēmas autobraucējiem ir: nespēja atrast stāvvietu un lielie sastrēgumi pīķa stundās.

Ir acīmredzami, ka cilvēki tik ļoti par katrām varītēm neraujas lūkot sev mitekli Rīgas centrā. Tas arī ir pilnībā saprotami,  jo daudzi jaunie projekti atspēko visas problēmas un mīnusus, kuri ir aktuāli dzīvojot centrā. Jaunajos projektos Pierīgā vai Rīgas attālākie daudzīvokļu projekti ir modernāki, skaistāki, ar labiekārtotu apkārtni, privātāki, tālāki no trokšņiem un nemitīgās cilvēku un satiksmes plūsmas, draudzīgāki auto īpašniekiem, energoefektīvāki un galu galā savam stāvoklim atbilstošā maksā.

Viens no šīs jaunās paaudzes modernajām dzīvokļu mājām Apiņi tiks celts Krustkalnos tieši aiz A7 tirdzniecības centra. Šo projektu plānots sākt celt 2021. gada maijā un plānots pirmos iedzīvotājus uzņemt jau tā paša gada rudenī. Apiņi sastāvēs no trim posmiem. Tā galvenās vērtības būs izcilā atrašanās vieta, jo blakus ir mežs, kā arī tas atrodas ārpus Rīgas trokšņiem, taču tajā pašā laikā tas atrodas pie pašas Rīgas (tiešā nozīmē), un paši dzīvokļi, kuri ir konstruēti un plānoti pievēršot uzmanību katrai detaļai, lai to iemītnieki tur justos kā mājās.

Apiņi būs kā oāze un atsevišķs ciematiņš, kur cilvēki varēs sajusties komfortabli un harmonijā ar vidi un sevi. To dzīvokļi būs paredzēti gan ģimenēm ar bērniem, gan brīvajiem putniem, kuri vēlas izbaudīt dzīvi visā tās krāšņuma. Proti, laipni gaidīti ir visi, kuri vēlas dzīvot komfortablā un patīkamā vidē sev apkārt un siltos, gaišos, vienkāršos un tajā pašā laikā elegantos dzīvokļos. Ir teiciens: “Mēs esam tas, ko mēs ēdam.” Es vēlētos pamainīt šo teicienu uz: “Mēs esam tas, kur mēs dzīvojam.” Uz tikšanos!

Meklēt dzīvokli

Sazinies ar mums

Anda Eņģele

Anda Eņģele

+371 29 424 924
anda.engele@elkosia.lv
Apiņu iela 7, Ķekavas novads, Ķekavas pagasts, Krustkalni LV-2111, Latvija