lv en ru

Mājas iegāde vai dzīvokļa iegāde

Bieži vien cilvēki, kuri ir jau ir nostabilizējušies dzīvē un savā jomā kaut ko sasnieguši vai ilgi, strukturēti un pacietīgi veidojuši uzkrājumus, nonāk pie dilemmas, kā labāk vai pareizāk investēt vai izmantot savu finansiālos līdzekļus. Daži mēdz pieņemt iracionālus lēmumus kā nopirkt laivu, kura noder tikai tad, kad draugiem pie alus glāzes (Zoomā) var palepoties. Tomēr pārsvarā cilvēki ar saviem iekrājumiem ir apdomīgāki un racionālāki. Lielākajā skaitā gadījumu cilvēki izvēlas uzlabot savu dzīves kvalitāti, jo jebkurš vēlas dzīvot ērtos un komfortablos apstākļos, braukt ar mašīnu, nevis kratīties sabiedriskajā transportā (it īpaši 15 trolejbusā) un, aizejot uz veikalu, pirkt, ko sirds kāro, nevis rāpot pa veikalu skatoties uz zemākajiem plauktiem un atlaidēm.

Runājot par dzīvošanu ērtos un komfortablos apstākļos, cilvēki ļoti izvērtē visas detaļas pirms veic lēmumu par to, kur un kā uzlabot dzīves apstākļus. Tas nav tas pats kā nopirkt šokolādi – kaut gan tas arī nav viegls process. Kad jau ir izlemts iegādāties nekustamo īpašumu, nākamais solis ir saprast, ko ilgtermiņā būtu izdevīgāk iegādāties: dzīvokli vai māju. Vai ir kāds koncepts vai soļi, kas palīdzētu izdarīt izvēli? Visticamāk, ka nē, jo katram ir citādāka situācija un apstākļi, taču, varbūt mēs Jums varam palīdzēt izdarīt pēdējo “grūdienu” izvēlē.

Sākam ar to, kādi ir plusi mājas iegādē? Māja ir kā privātā miera osta, kur neviens no ārpasaules jūs netraucēs. Vienīgie, kuri var traucēt ir apkārtējie kaimiņi – tas jau ir atkarīgs no tā, cik izolētu  no pasaules māju Jūs vēlaties. Noteikti var izvēlēties māju meža vidū, kur vienīgie kaimiņi būs putni un kāds nomaldījies briedis (ne Rūdolfs). Protams, tas ir ļoti jauki, ka var izbaudīt vientulību un dabas klāt esamību, bet līdzi nāk arī mīnusi. Ir ļoti jauki, ka apkārt ir tikai māte daba, bet tālu un grūtāk sasniedzamas plašās pasaules dotās iespējas kā izklaide un citi prieki, kuri parasti ir apdzīvotākās un urbānākās vietās, ko latviešu valodā sauc par pilsētu. Lai gan pagaidām izklaides un atpūtas iespējas tāpat nav pieejamas. Es gan ticu (patiesībā ceru), ka drīzumā Covid pandēmijai apniks mūs turēt savā cietumā un tā palaidīs mūs brīvībā. Galvenais ir mazgāt maskas un valkāt rokas. Uj, es gribēju teikt – mazgāt rokas un valkāt maskas, un tad jau pienāks labāki laiki.

Ja Jūs vēlaties māju un plašu iespēju klātesamību, Jums jāraugās pēc mājas netālu no Rīgas vai pašā Pierīgā. Tas, savukārt, ar šaubām liek raudzīties uz privātumu un iespēju būt izolētiem no cilvēkiem. Kāpēc? Par piemēru ņemsim Mārupi. Nevajag pat skatīties tālā pagātnē, kad Mārupe bija kā maza lauku pilsētiņa ar pāris mājām un plašu margrietiņu pļavu starp katru māju. Tagad Mārupe kļuvusi par privātmāju ciematu, kur žogs ir pie žoga.

Vēl viens aspekts ir izmaksas. Privātmāja nav tikai vienreizējs ieguldījums. Privātmāja ir kā mašīna. Tai ik pa laikam kaut kas mēdz salūzt, kas jālabo par paša līdzekļiem. Piemēram, ja nobrūk apkures sistēma vai ūdens sūknis – pretēji mājai, dzīvokļiem pārsvarā viss ir centrāls un, ja kaut kas salūzt, tad apsaimniekotājs salabo radušos problēmu, tāpēc dzīvokļiem vienīgie izdevumi ir komunālie nomaksājumi vai dzīvokļa remonts. Neviens nepirks dzīvokli jaunajā projektā, ja viņu nepamierinās tā sākotnējais izskats un apdare. Visticamāk, remonts dzīvoklī (ja tas uzbūvēts kvalitatīvi) tuvākajos gados nebūs nepieciešams.

Kādi dzīvokļiem ir plusi un mīnusi? Ar dzīvokļiem es domāju dzīvokļus jaunajos projektos Pierīgā kā Apiņi, jo diži nav jālauza galva – iegādāties māju vai dzīvokli Pļavniekos Staļina tipa mājā ar liftu, kurš ir pats sev priekšnieks un strādā, kad pašam tīk. Loģiski, ja finansiālais stāvoklis atļauj, cilvēki šādā gadījumā izvēlēsies par labu mājas iegādei.

Dzīvokļiem jaunajos projektos it īpaši Pierīgā ir viens liels pluss. Tie atrodas tuvu pilsētai, kur ir sasniedzams viss dzīvei nepieciešamais un vēl vairāk, bet tajā pašā laikā tie ir izolēti no urbānās vides, kas ļauj izjust privātumu un saikni ar dabu. Tas ir jauno dzīvokļu projektu lielākā priekšrocība, kas ir arī Apiņu projekta priekšrocība. Vienīgais negatīvais aspekts ir ne tik liels privātums, jo otrā sienas pusē dzīvo kāds cits, taču tas nav milzīgs mīnuss, jo nav tā, ka katru dienu kaimiņš pie jums nāktu ciemos (ja vienīgi kaimiņam dzīvoklī ir sāls deficīts). Dzīvojot dzīvokļu projektā, vienīgā iespēja, kad varētu tikt traucēts Jūsu privātums ir ceļā no mašīnas līdz dzīvoklim. Latvieši lielākais vairākums ir intraverti, bet reti ir kāds, kuram būtu bail no jebkādas komunikācijas un socializēšanās. Mēs tomēr esam cilvēki – sociālas būtnes.

Jebkurā gadījumā Pierīgā, manuprāt, saprātīgāk ir iegādāties dzīvokli, ja jums ir svarīgi ātri un viegli sasniegt Rīgu, jo dzīvoklis ir lētāks un tam ilgtermiņā noteikti būs mazākas kopējās izmaksas.

Ja Jūs neuztrauc ne tik labu infrastruktūra un ne tik ātra un tuva pieeja Rīgas kārdinājumiem un iespējām, jūs uzrunā tikai daba un atbaida pilsētas trokšņi, noteikti gudrāk būtu iegādāties māju meža vidū, nevis dzīvokli meža vidū.

Galu galā izvēle ir Jūsu pašu rokās. Neviens cits Jūs nespēs pārliecināt par labu vienam vai otram. Viedokļi ir dažādi, situācijas ir dažādas un cilvēki ir dažādi. Galvenais, ko no šī ir saprast – nepērciet jahtu, ja jums blakus nav ūdenstilpnes (baseins neskaitās).

Meklēt dzīvokli

Sazinies ar mums

Anda Eņģele

Anda Eņģele

+371 29 424 924
anda.engele@elkosia.lv
Apiņu iela 7, Ķekavas novads, Ķekavas pagasts, Krustkalni LV-2111, Latvija